Formare în psihoterapie

Asociația de Terapii cognitiv-comportamentale și Programe de Reabilitare (ATCCPR), cu sediul in Bucuresti

Deruleaza programul de formare de lunga durata

”Psihoterapie cognitiv-comportamentala individuala si de grup”

Programul este avizat de Colegiul Psihologilor din Romania (RF-II-B-229/09.11.2020) si respecta normele cu privire la formarea in psihoterapie.

Începerea programului – noiembrie 2022

Interviurile de selecție se organizeaza periodic.

ÎNSCRIERI: te poți inscrie oricand pana la inceperea cursurilor, printr-un email insotit de CV-ul actualizat, trimis pe adresa asociatiatccpr@gmail.com.

Exceptie: după inceperea programului de formare te mai poți inscrie in termen de 90 de zile, avand interviul promovat și in conditiile stabilite de asociatie.

Programul include 3 componente:

(1) formarea de bază,

(2) dezvoltare personală,

(3) supervizare în psihoterapie.

Echivalări. Studentii si absolventii programelor de master in domeniul Psihologie din cadrul Universitatii din Bucuresti (domeniile psihologie clinică și psihoterapie; psihologia educatiei și consiliere psihologică) beneficiaza de echivalarea a 6 luni la programul de formare de baza (cu condiția ca termenul de la absolvirea masterului să nu depășească 2 ani și 6 luni). Se pot face echivalări pentru dezvoltare personală în funcție de dovezile privind orele deja parcurse.

Durata program de formare: 2 ani și 9 luni sau 2 ani și 3 luni (cu echivalări)

Taxe:

– pe lună – formare de baza plus dezvoltare personală: 280+140= 420 RON (~ 86 Euro).

* Bonus: cursanții programului de formare beneficiază de 25% reducere pentru supervizarea în psihologie clinică.

Verificarea eligibilitatii pentru atestarea in psihoterapie se poate face consultand normele de atestare profesionala emise de Colegiul Psihologilor din Romania, aici.

Pentru detalii privind programul si procedura de inscriere, consulta urmatorul document:

Tematica generală a programului de formare: