Formare in psihoterapie

ATCCPR, cu sediul in Bucuresti, face inscrieri pentru programul de formare de lunga durata ”Psihoterapie cognitiv-comportamentala individuala si de grup”.

Programul este avizat de Colegiul Psihologilor din Romania (RF-II-B-229/09.11.2020) si respecta normele cu privire la formarea in psihoterapie. Programul include:

• 500 de ore de formare de baza – pregatire teoretica si dezvoltarea abilitatilor (ianuarie 2021- septembrie 2023),
  • dezvoltare personala (minim 2 ani sau 150 de ore, cu incepere din anul intai de formare, concomitent cu formarea de baza) si
  • supervizare in psihoterapie (minim 2 ani sau 150 ore, cu incepere dupa finalizarea formarii de baza).

Formarea se va desfasura in sistem modular. Modulele lunare si/sau bilunare se vor sustine in weekend (sambata si duminica).

• Dupa finalizarea formarii de baza, cursantii pot obtine de la CPR atestat de libera practica in psihoterapii cognitiv-comportamentale, treapta practicant sub supervizare.
  • Dupa terminarea supervizarii in psihoterapie, cursantii pot obtine de la CPR atestat de libera practica in psihoterapii cognitiv-comportamentale, treapta practicant autonom.

Eligibilitate

Pentru inscrierea in programul de formare in psihoterapie, conform legislatiei in vigoare, sunt eligibili absolventii facultatilor de psihologie, psihopedagogie speciala, sociologie, medicina, teologie si filosofie, precum si studentii in anii terminali (din cadrul acelorasi facultati).

Studentii si absolventii programelor de master acreditate in psihologia clinica, psihoterapie si psihologia educatiei, din cadrul Universitatii din Bucuresti (în primii 2 ani de la absolvire) beneficiaza de echivalarea a 150 de ore de formare.

CAND INCEPE? In ianuarie 2021

UNDE? Online – pana la diminuarea crizei de sanatate publica

CAT COSTA? Pentru a primi o oferta de pret personalizata, va rugam sa ne scrieti un mesaj pe adresa asociatiatccpr@gmail.com si sa mentionati ce facultate ati absolvit, ce studii de masterat aveti si/sau daca ati inceput deja o formare in psihoterapii cognitiv-comportamentale. In functie de aceste informatii, ATCCPR poate sa echivaleze unele module din formare, diminuandu-se astfel costurile.

CUM MA INSCRIU? – Trimiteti email pe adresa asociatiatccpr@gmail.com pentru pre-inscriere. Adaugati un CV din care sa reiasa studiile pe care le aveti si experienta profesionala (daca exista). Echipa noastra va lua contact cu dvs. pentru a va programa la un interviu.

ADMITERE – In urma pre-inscrierii pe email, veti fi contactat pentru un interviu de verificare a cunostintelor de baza si a compatibilitatii cu programul ATCCPR. Dupa promovarea interviului, este necesar sa ne trimiteti actele de inscriere:

• Copie act de identitate;
  • Copii de pe actele de studii (diploma de licenta, de master si foile matricole aferente);
  • Copie de pe certificatul de căsătorie, daca este cazul (sau hotărârea judecătorească definitivă și irevocabilă de divorț);
  • Copii de pe diplome/certificate care atestă promovarea altor programe de formare, cursuri de specializare sau alte forme de perfecționare profesionala;
  • Cerere scrisa de echivalare a 150 ore de formare sau a altor module, in conditiile in care aplicantul este eligibil pentru echivalare.

Tematica generala a programului de formare:

• Bazele psihoterapiei cognitiv-comportamentale
  • Metode si tehnici de evaluare in psihoterapie
  • Tehnici de interventie in psihoterapia cognitiv-comportamentala
  • Al treilea val de psihoterapii cognitiv-comportamentale
  • Protocoale de interventie la copii, adulti si varstnici
  • Protocoale de interventie in tulburarile psihice
  • Protocoale de interventie la persoanele cu afectiuni cronice si neurologice
  • Psihoterapia cognitiv-comportamentala de grup
  • Psihoterapia online