Formare în psihoterapie

Asociația de Terapii cognitiv-comportamentale și Programe de Reabilitare (ATCCPR), cu sediul in Bucuresti

Deruleaza programul de formare de lunga durata

”Psihoterapie cognitiv-comportamentala individuala si de grup”

Programul este avizat de Colegiul Psihologilor din Romania (RF-II-B-229/09.11.2020) si respecta normele cu privire la formarea in psihoterapie.

Începerea programului – 30 octombrie 2021

Interviul de selecție are loc in primele 3 saptamani din octombrie 2021.

ÎNSCRIERI: te poți inscrie oricand pana la inceperea cursurilor. Exceptie: după inceperea programului de formare te mai poți inscrie in termen de 90 de zile (decembrie), avand interviul promovat și in conditiile stabilite de asociatie.

Programul include 3 componente:

(1) formarea de bază,

(2) dezvoltare personală,

(3) supervizare în psihoterapie.

Echivalări. Studentii si absolventii programelor de master in domeniul Psihologie din cadrul Universitatii din Bucuresti (domeniile psihologie clinică și psihoterapie; psihologia educatiei și consiliere psihologică) beneficiaza de echivalarea a 6 luni la programul de formare de baza (cu condiția ca termenul de la absolvirea masterului să nu depășească 2 ani și 6 luni). Se pot face echivalări pentru dezvoltare personală în funcție de dovezile privind orele deja parcurse.

Durata program de formare: 2 ani și 9 luni sau 2 ani și 3 luni (cu echivalări)

Taxe:

– pe lună – formare de baza plus dezvoltare personală: 280+140= 420 RON (~ 86 Euro).

– pe an – formare de baza plus dezvoltare personală: 5.040 RON (~ 1.030 Euro).

* Bonus: cursanții programului de formare beneficiază de 25% reducere pentru supervizarea în psihologie clinică.

Pentru detalii privind programul si procedura de inscriere, consulta urmatorul document:

Tematica generală a programului de formare: